Kultura, škola

Blaťácký soubor

Blaťácký soubor čerpá svůj repertoár ze zvyků a obyčejů, které nám zanechali naši předkové. V programu jsou zařazena pásma, scénky, písničky, tance i vyprávění především z regionu „Blat“ – Povltaví.

Soubor má v současnosti 35 – 40 členů tří generací a zaměřuje se na úpravy lidových písní a jevištní stylizace lidových tanců a zvykoslovného materiálu z Blat a jižních Čech. Soubor se zúčastňuje různých vystoupení, regionálních i národních přehlídek a festivalů, hostoval v zahraničí (Německo, Švýcarsko, Itálie, Rakousko, Chorvatsko, Polsko) a vystupuje pro zahraniční turisty z Holandska, Belgie, Japonska a Ameriky.

Tradicí se již stalo každoroční vystoupení pro seniory, kteří při poslechu lidových písniček vždy omládnou, stejně jako pořádání každoročního Blaťáckého bálu. V Ševětíně pořádá Blaťácký soubor pravidelně každý rok „Setkání folklorních souborů na Blatech". Zde se soubory vzájemně podělí o lidovou písničku a tanec s obecenstvem a na farském dvoře nechybí ani jarmark starých lidových řemesel. Soubor se snaží také uchovávat v obci staré zvyky a tradice, jako jsou: Masopust, Blatské obžínky, Vánoční koledování v kostele... 

Celý soubor v Praze
Blaťák tancuje před ZOO Hluboká nad Vltavou

Blaťáček

Soubor má od r. 1979 i dětskou složku, kterou založila Jaroslava Kojanová s Marií Smetanovou. Sdružuje děti ve věku od 6 do 15 let. V jeho vedení dále byly Jitka Zemenová, Marie Klapušová, Jana Lukášová, Ivana Maříková, Vlaďka Vomáčková, Marie Švejdová. Nyní soubor vede Markéta Švejdová a Lenka Sýkorová. Náplní činnosti Blaťáčku jsou lidové tanečky, zpěvy, hry a tradice zaměřené k ročním obdobím na venkově. Tak si soubor vychovává stále novou generaci svých nástupců.